The Answer is starred for what I think it is!! PLZ CHECK MY ANSWERS!!! :(


1. What shape is the graph produced by a force vs acceleration graph?


a. Linear

b. Quadratic

c. Circular ****

d. Triangular


2. A rocket has a mass of 0.8 kg and an engine that provides 100 N of force. A second rocket is being designed to use the same engine but accelerate at half the rate of the first rocket. What is the mass of the second rocket?


a. 0.4 kg *****

b. 1.6 kg

c. 2.4 kg

d. 0.8 kg


3. Which of the following would be a situation with unbalanced forces?


a. Two people pulling on the same side of a wheelbarrow

b. A team of players in tug of war pulling on the rope, each team with equal numbers of people pulling with equal strength

c. Two people of opposite sides of a big tire. One pushes the tire and one pulls it with equal force. *******

d. Two people not touching a crate that is sitting stationary

I WIILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!

Respuesta :

Answer:

its correct dear your answer is great( ˘ ³˘)♥

1. Force vs acceleration graph will be linear. The answer is A

2. With the application of F = ma, the correct answer is B

3. When two people of opposite sides of a big tire and one pushes the tire and one pulls it with equal force, this will create unbalanced forces. The answer is C

1. The shape of the graph produced by a force vs acceleration graph will be linear because Increase in applied force will cause increase in acceleration.

F = ma

m = F/a

Where mass m will be the slope of the graph.

2. Given that the mass of the first rocket is 0.8 kg and force provided is 100N of force. From Newton's second law,

F = ma

Substitute force F and mass M into the formula to calculate the acceleration of the engine.

100 = 0.8a

a = 100/0.8

a = 125 m/[tex]s^{2}[/tex]

If the second rocket is being designed to use the same engine but accelerate at half the rate of the first rocket, then the same formula will be used to calculate the mass of the second rocket.

F = ma

Where

F = 100N

a = 1/2 of 125 = 62.5

Substitute all the parameters into the formula given above.

100 = 62.5m

m = 100/62.5

m = 1.6 kg

Therefore, the correct option is B which is 1.6 kg

 

3. Which of the following would be a situation with unbalanced forces?

When two people are pulling on the same side of a wheelbarrow, the tire of the wheelbarrow will create an equilibrium between the tire and the two people.

A team of players in tug of war pulling on the rope will create balance forces when each team with equal numbers of people pulling with equal strength

When two people of opposite sides of a big tire and one pushes the tire and one pulls it with equal force, this will create unbalanced forces

Since the two people are not touching the crate that is sitting station, the create will maintain its equilibrium position.

Therefore, the correct answer is C

Learn more here: https://brainly.com/question/15651723

ACCESS MORE
EDU ACCESS