Explanation:
u = 1.6
a.
a = 0.33 t = 3.6 Find v ; Using v = u + at
v = 1.6 + (0.33)(3.6) = 2.788
b.
Find s ; UsIng [tex]v^{2}= u^{2} + 2as[/tex]
[tex](2.788)^{2}= (1.6)^{2} + 2(0.33)(s)[/tex]
7.772944 = 2.56 + 0.66s
5.212944 = 0.66s
s = 7.8984
please give me a brainliest answer
Answer:
A.
Explanation:
If the ball has a constant accelration of 0.33 m/s3 the speed would be
3.6s.
thats how it is A.