A person jogging from the forest to the office covers the 6,800
meters in 2 hours. Their speed is not constant and they slow down
and speed up at various times. What is their average velocity?
Round the answer to the hundredths place if necessary.
a 1.9 m/s north
b. Impossible to calculate since the speed wasn't constant.
C. 0.9420/s north
d. 56.67 m/s north
e. 1.34 m/s north
f. 0.56 m/s north

Respuesta :

  • Total displacement=6800m
  • Time=2h=7200s

[tex]\\ \sf\longmapsto Avg\: Velocity=\dfrac{Total\: displacement}{Total\:time}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Avg\: Velocity=\dfrac{6800}{7200}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Avg\: Velocity=0.9420m/s[/tex]

Answer:

0.9420m/s north

Explanation:

Given,

Displacement (Total) = 6800 metres(m)

Time = 2 hours

We need to convert hours to seconds.

2 hours = 7200 seconds

We know,

[tex]\sf\longmapsto \: Average \: velocity = \frac{Total \: Displacement}{Total \: time} [/tex]

Let's start solving!

[tex]\sf\longmapsto \: Average \: velocity = \frac{6800 \: metres}{7200 \: seconds} [/tex]

[tex]\sf\longmapsto \: average \: velocity = 0.9420\: m/s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS