Under his cell phone plan, Alonso pays a flat cost of $53.50 per month and $3 per gigabyte. He wants to keep his bill at $59.80 per month. Write and solve an equation which can be used to determine gg, the number of gigabytes of data Alonso can use while staying within his budget.