you pay in Albany for a $34 pair of pants? 8) At best buy they have a 42" TV that sells for $1250 and is on sale for 15% and sales tax is 6.5%. What is the final cost? (Hint: Calculate the discount first and then the tax).​

Respuesta :

Answer:

$1,131.56

Step-by-step explanation:

$1250 x (1-15%) = $1,062.50 Discounted Price

$1,062.50 x 6.5% = $69.06 Sales Tax

$1,062.50 + $69.06 = $1,131.56

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico