Respuesta :

Answer:

150 N

Explanation:

The force acting on an object given it's mass and acceleration can be found by using the formula

force = mass × acceleration

From the question we have

mass = 15 kg

acceleration = 10 m/s²

Force = 15 × 10 = 150

We have the final answer as

150 N

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS