Ashes77
contestada

A Ferris wheel has an area of 50 square meters. Find
the radius of the Ferris wheel to the nearest meters.
Round the answer to the nearest whole meter.

Respuesta :

Answer:

19.7 m

Step-by-step explanation:

Draw a circle to represent the ferris wheel with a 10.2 m radius. Draw a horizontal line through the circle center horizontal to the ground (at 13.1 m). Now draw a line from the center of the circle (ferris wheel) upward at 140 degrees until you reach the edge of the circle. Draw a line down from that point to the horizontal line at This is your right triangle to solve.

Hypotenuse is 10.2 m (radius of circle)

The angle of the triangle the supplementary angle of 140 degrees. 180-140=40 degrees

sin 40 degrees=rise /radius=rise/10.2

sin 40=0.6428=rise/10.2

rise=10.2(0.6428)

rise=6.6 m

13.1+6.6=19.7 m

the other person is correct
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico