contestada

The volume of an ideal gas is increased from 0.6 m3 to 2.4 m3 while maintaining a constant pressure of 1000 Pa (1000 N/m2). Determine, in J, the amount of work done by the gas in this expansion.

Respuesta :

The amount of work done by the gas in the given expansion is 1800 J.

The given parameters;

  • initial volume of the ideal gas, V₁ = 0.6 m³
  • final volume of the ideal gas, V₂ = 2.4 m³
  • constant pressure of the gas, P = 1000 Pa

The amount of work done by the gas in the given expansion is calculated as follows;

W = PΔV

where;

  • ΔV is the change in volume of the gas

Substitute the given parameters and solve for the work done;

W = 1000(2.4  -  0.6

W = 1800 J

Thus, the amount of work done by the gas in the given expansion is 1800 J.

Learn more here:https://brainly.com/question/14978695

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico