Respuesta :
Answer:
328.5
Explanation:
18000*annual interest rate*days/360
18000*7.3%*90/360 = 328.5
Based on the amount accepted as notes receivables and the interest rates, the individual that will pay the least interest is Individual 3.
Individual 1: Individual 2:
= Amount x Interest x Period / year = 18,000 x 5.98% x 1 year
= 18,000 x 6.75% x 4/12 months = $1,076.40
= $405
Individual 3: Individual 4:
= 18,000 x 7.3% x 90/365 days = 18,000 x 7.15% x 8/12 months
= $324 = $858
In conclusion, Individual 3 will pay the least interest.
The customers in question are:
A. Individual 1 has an annual interest rate of 6.75% and a maturity date of four months.
B Individual 2 has an annual interest rate of 5.98% and a maturity date of one year.
C Individual 3 has an annual interest rate of 7.3% and a maturity date of 90 days.
D. Individual 4 has an annual interest rate of 7.15% and a maturity date of eight months.
Find out more at https://brainly.com/question/22530425.