Respuesta :

The energy of light for a single photon that has a wavelength of 347 nm is 5.698 × 10-¹⁹ J

HOW TO CALCULATE ENERGY:

  • The energy of a photon of light can be calculated by using the following formula:

E = hf

Where;

  1. E = energy of photon (J)
  2. h = Planck's constant (6.626 × 10-³⁴J/s)
  3. f = frequency (Hz)

  • However, the frequency must first be calculated using the formula as follows:

λ = v/f

Where;

  1. λ = wavelength
  2. v = speed of light (3 × 10⁸m/s)
  3. f = frequency

  • f = v ÷ λ

  • f = 3 × 10⁸ ÷ 347 × 10-⁹

  • f = 3/347 × 10⁸+⁹

  • f = 0.0086 × 10¹⁷ Hz

  • f = 8.6 × 10¹⁴ Hz

  • E = 6.626 × 10-³⁴ × 8.6 × 10¹⁴

  • E = 56.98 × 10-²⁰

  • E = 5.698 × 10-¹⁹ J

  • Therefore, the energy of light for a single photon that has a wavelength of 347 nm is 5.698 × 10-¹⁹ J.

Learn more at: https://brainly.com/question/13407202?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS