Answer:
Explanation:
F=ma
F in this case is the gravity acting on the 2kg object. Acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. SF=ma, so
F = 2kg*(9.8 m/s^2) = 19.6 N
Now use this force to determine the mass of the object on the table:
F=ma
19.6 N (1N=kg*m/s^2) = m*(1.8 m/s^2)
m = 10.89 kg