Help for questions 13, and 15

Answer:
Below
Explanation:
13. Given : Vx = 61.5 m/s , dx = 291 m , dy = ?
First we need to find the time of flight for this projectile :
dx = vx (t)
291 = 61.5(t)
4.7317 s = t
Now we can find dy with this equation :
[tex]dy = \frac{t^2(g)}{2}[/tex]
[tex]dy = \frac{4.7317^2(9.8)}{2}[/tex]
[tex]dy = 109.706[/tex]
We need to round this to 3 sig figs :
[tex]dy = 110 m[/tex]
15. I just realized I already solved for that above! It is 4.73 seconds!
Hope this helps! Best of luck <3