The length of a rectangle is three times the sum of the width and two. If the the perimeter of the rectangle is 52 cm, what is the length of the rectangle? ​

Respuesta :

Answer: 5

Step-by-step explanation:

If the length is equal to x, the width is 3(x+2). To make it easier, we simplify 3(x+2) to 3x+6.

Perimeter is 2(l+w).

Substitute 2(l+w) with our values of length and width. You get:

2(x+(3x+6))=52

Then you solve the equation:

2(x+(3x+6))=52

2(4x+6)=52

8x+12=52

8x=40

x=5

The length is 5.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico