Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  400 minutes

Step-by-step explanation:

The cost of the first plan is ...

  A = 14 + 0.15m . . . . . . . . where m is the number of minutes used

The cost of the second plan is ...

  B = 30 + 0.11m

The costs will be equal when ...

  14 +0.15m = 30 +0.11m

  0.04m = 16 . . . . . . . . . . . . . subtract 14+0.11m from both sides

  m = 400 . . . . . . . . . . . . . . . divide by 0.04

The plans will have the same cost for 400 minutes of calls.

ACCESS MORE
EDU ACCESS