A high-speed rail service connects London, England, Paris, France, and Brussels, Belgium. One of the high-speed trains travels about 233 miles from London to Brussels at a speed of about 87 miles per hour. How long does the trip take?​

Respuesta :

Answer:

2.68 hours

Step-by-step explanation:

x = 233 miles

v = 87 miles/hour

t = x / v

t = 233 miles / 87 miles/hour

t = 2.68 hours

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico