kukerules
contestada

Starting from rest, a speedboat reaches a speed of 5.9 ms in 3.3 seconds.

What is the boat's speed after an additional 2.8 seconds has elapsed, assuming the boat's acceleration remains the same

The speed is __________?

Starting from rest a speedboat reaches a speed of 59 ms in 33 secondsWhat is the boats speed after an additional 28 seconds has elapsed assuming the boats accel class=

Respuesta :

Answer:

  10.9 m/s

Explanation:

If the boat starts from rest with constant acceleration, the speed is proportional to the time. The speed (s) of interest is the solution to the proportion ...

  s/5.9 = (3.3+2.8)/3.3

  s = 5.9(6.1)/3.3 ≈ 10.9 . . . . m/s

The speed is 10.9 meters per second.

Answer:

[tex]\sf\longmapsto \: speed = 10.9 \: \frac{m}{s} [/tex]

Explanation:

[tex]\sf\longmapsto \: \frac{speed}{59} [/tex]

[tex]\sf\longmapsto \frac{3.3 + 28}{3.3} [/tex]

[tex]\sf\longmapsto \: speed = \frac{5.9 \times 6.1}{3.3} [/tex]

[tex]\sf\longmapsto \: speed = 10.9 \: \frac{m}{s} [/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico