The impact force for vehicle A was equal and opposite to the impact force for vehicle B.
The given parameters;
Vehicle A:
- impact time of vehicle A, t = 0.01 s
- mass of vehicle A, m = 3000 kg
- velocity of vehicle A before impact, v = 10 m/s
Vehicle B:
- impact time of vehicle A, t = 0.01 s
- mass of vehicle A, m = 1000 kg
- velocity of vehicle A before impact, v = -30 m/s
The impact force for vehicle A is calculated as follows;
[tex]F = ma = \frac{mv}{t} = \frac{3000 \times 10}{0.01} = 3,000,000 \ N[/tex]
The impact force for vehicle B is calculated as follows;
[tex]F = ma = \frac{mv}{t} = \frac{1000 \times -30}{0.01} = - 3,000,000 \ N[/tex]
Thus, we can conclude that the impact force for vehicle A was equal and opposite to the impact force for vehicle B.
Learn more here:https://brainly.com/question/22013679