A 2.25 kg bucket of water attached to a rope is swung in a 0.809 m circle. At the top, the tension in the rope is 15.5 N. What is the speed of the bucket at this point?

Answer:
Force down = 4.35*9.81
Force up = T
T - 4.35 * 9.81 = 4.35 * 1.78
T = 4.35 (9.81+1.78)
result:3.68
mark as brainliest :)
sya