Answer : The correct option is, (B) 0.72 mole of NaCl
Solution : Given,
Mass of NaCl = 42 g
Molar mass of NaCl = 58.44 g/mole
Formula used :
[tex]\text{Moles of NaCl}=\frac{\text{Mass of NaCl}}{\text{Molar mass of NaCl}}[/tex]
Now put all the given values in this formula, we get the moles of NaCl
[tex]\text{Moles of NaCl}=\frac{42g}{58.44g/mole}=0.718moles=0.72moles[/tex]
Therefore, the number of moles of NaCl is, 0.72 moles