Respuesta :
Answer:
acceleration = 3v 125 m/s^
final speed= 50 m/s
final speed in km/hr = 180 km/hr
Explanation:

A new model BMW can start from rest and travel 400 m in 16 s.then the acceleration during this time would be 1.5625 m/s²
What are the three equations of motion?
There are three equations of motion given by Newton
The first equation is given as follows
v = u + at
the second equation is given as follows
S = ut + 1/2×a×t²
the third equation is given as follows
v² - u² = 2×a×s
As given in the problem, A new model BMW can start from rest and travel 400 m in 16 s
distance covered by BMW = 400meters
initial velocity(u) = 0 m/s
time = 16 seconds
acceleration(a) =? m/s²
By using the second equation of motion given by newton
S = ut + 1/2at²
S = 400 m ,u= 0 m/s , and t =16seconds
400 = 0 + a16²
a =400/256
a = 1.5625 m/s²
For the final speed of the car
v= u + at
v = 0 + 1.5625×16
v = 25 m/s
For calculating the speed in km /h
v = 25 ×3600/1000
= 90 km/h
Thus, the acceleration during the first 16 s time would be 1.5625 m/s²
Learn more about equations of motion from here
brainly.com/question/5955789
#SPJ2