Respuesta :

Q17) The answer is $75.79, because 12%-6.75%=5.25%. Therefore you find 5.25% of $79.99 which is $4.20. Then you take $4.20 from $79.99 which gives you $75.79.
17.$79.99 * (100-12)% * (100+6.75)%
      =$75.14.
18.
$2200 + 3.75% of $4500 would be 2200 + 0.0375 x 4500 or $2200 + $168.75
      2200 + 168.75 = $2368.75.

Hope this helps :)
ACCESS MORE
EDU ACCESS