Daniel has a sample of pure copper. its mass is 89.6 grams (
g., and its volume is 10 cubic centimeters (cm3). what’s the density of the sample? 0.11 g/cm3 8.96 g/cm3 11.1 g/cm3 896 g/cm3 nextreset

Respuesta :

it is 8.96g/cm3. If you multiple 8.96grams by 10 cubic centimeter you will get 89.6g



Answer:

Option B is correct

The density of the sample is 8.96 [tex]g/cm^3[/tex]

Step-by-step explanation:

Using density formula:

[tex]\text{Density (D)} = \frac{\text{Mass(M)}}{\text{Volume (V)}}[/tex]

As per the statement:

Daniel has a sample of pure copper. its mass is 89.6 grams(g) and its volume is 10 cubic centimeters (cm^3)

⇒[tex]\text{Mass of pure copper M} = 89.6 g[/tex] and [tex]\text{Volume of a pure copper V} = 10 \text{cm}^3[/tex]

By density formula we have;

[tex]D = \frac{M}{V}[/tex]

Substitute the given values we have;

[tex]D = \frac{89.6}{10} = 8.96 \text{g}/{cm}^3[/tex]

Therefore, the density of the sample is 8.96 [tex]g/cm^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS