Respuesta :

The chemical reaction would be as follows:

2Na + S → Na2S

We are given the amount of the reactants to be used in the reaction. We use these to calculate the amount of product. We do as follows:

45.3 g Na ( 1 mol / 22.99 g ) = 1.97 mol Na
105 g S ( 1 mol / 32.06 g ) = 3.28 mol S

The limiting reactant would be Na. We calculate as follows:

1.97 mol Na ( 1 mol Na2S / 2 mol Na ) (78.04 g / mol ) = 76.87 g Na2S produced
ACCESS MORE
EDU ACCESS