If a skateboarder lands on the ground after 3 seconds with a final velocity of — 4.5 m/s, what is the skateboarder's initial velocity? Assume (a = -9.8 )

-9.8m/s2

-33.9 m/s

The initial velocity cannot be determined from what is given.

24.9 m/s

Respuesta :

The initial velocity is 24.9 m/s

The parameters given in the question are as follows;

Final velocity= -4.5 m/s

Time= 3 seconds

acceleration= -9.8

initial velocity= ?

The formula that can be used to calculate the initial velocity is

v= u + at

-4.5= u + (-9.8)(3)

-4.5= u + (-29.4)

-4.5= u - 29.4

u= -4.5+29.4

u= 24.9

Hence the initial velocity is 24.9 m/s

Please see the link below for more information

https://brainly.com/question/20692036?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico