Respuesta :
Answer:
35.74 cm³
Explanation:
The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula
[tex]volume = \frac{mass}{density} \\[/tex]
From the question
mass = 96.5 g
density = 2.7 g/cm³
We have
[tex]volume = \frac{96.5}{2.7} \\ = 35.740740...[/tex]
We have the final answer as
35.74 cm³
Hope this helps you