The mass of the first block will be three times the mass of the second block.
According to Newton's second law of motion, the force acting on a body is directly proportional to the acceleration as shown;
[tex]F\ \alpha \ a[/tex]
[tex]F = ma[/tex]
F is the acting force
m is the mass
a is the acceleration of the body
Given the following parameters
Constant force F = 1N
For the first block with the acceleration of "a"
1 = m₁a
a = m₁/1
m₁ = a .................1
For the second block, acceleration is thrice that of the first. This means;
F = m(3a)
1 = 3ma
[tex]m_2=\frac{1}{3a}[/tex] ..........................2
Divide both equations
[tex]\frac{m_1}{m_2} =\frac{a}{(\frac{1}{3a} )}\\\frac{m_1}{m_2} = 3\\m_1 = 3m_2[/tex]
From the calculation, we can conclude that the mass of the first block will be three times the mass of the second block.
Learn more here: https://brainly.com/question/19030143