A chemist needs 10 L of 21% salt solution. The chemist has two salt solutions available at 15% and 25% salt. How much of each solution is needed to make the mixture?

Respuesta :

4 liters of 15% salt and 6 liters of 25% salt is needed to produce 10 L of 21% salt solution.

Let x represent the amount of 15% salt solution in Liters and let y represent the amount of 25% salt solution in liters.

Since a total of 10L of 21% salt solution is needed, hence:

x + y = 10       (1)

Also, the second equation is given by:

15% of x + 25% of y = 21% of 10          

0.15x + 0.25y = 2.1          (2)

We need to solve both equation 1 and equation 2 simultaneously. Multiply equation 1 by 0.15 and subtract from equation 2:

0.1y = 0.6

y = 6 liters

Put y = 6 in equation 1:

x + 6 = 10

x = 4 liters

Therefore 4 liters of 15% salt and 6 liters of 25% salt is needed to produce 10 L of 21% salt solution.

Find out more at: https://brainly.com/question/16763389

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico