Respuesta :

Real life situations can be modeled using various types of functions.

When 25 bottles are sold, the profit made would be $130

The profit function is given as:

[tex]\mathbf{f(x) = -x^2 + 35x - 120}[/tex]

The complete question requires, the number of bottles that ensures a profit of  $130.

This means that:

[tex]\mathbf{f(x) = 130}[/tex]

So, we have:

[tex]\mathbf{130 = -x^2 + 35x - 120}[/tex]

Collect like terms

[tex]\mathbf{0 = -x^2 + 35x - 120 - 130}[/tex]

[tex]\mathbf{0 = -x^2 + 35x - 250}[/tex]

Expand

[tex]\mathbf{0 = -x^2 + 25x + 10x - 250}[/tex]

Factorize

[tex]\mathbf{0 = -x(x - 25) + 10(x - 25)}[/tex]

Factor out x - 25

[tex]\mathbf{0 = (-x + 10)(x - 25)}[/tex]

Solve for x

[tex]\mathbf{(-x + 10) = 0\ or\ (x - 25) = 0}[/tex]

[tex]\mathbf{x = -10\ or\ x =25}[/tex]

The number of bottles cannot be negative.

So:

[tex]\mathbf{x =25}[/tex]

Hence, 25 bottles would ensure a profit of $130

Read more about functions at:

https://brainly.com/question/12431044

ACCESS MORE
EDU ACCESS