Answer:
Explanation:
The acceleration of an object given it's mass and the force acting on it can be found by using the formula
[tex]a = \frac{f}{m} \\ [/tex]
f is the force
m is the mass
From the question
force = 9 N
mass = 20 kg
We have
[tex]a= \frac{9}{20} \\ = 0.45[/tex]
We have the final answer as
Hope this helps you