Projectile motion is the curved path motion of a body launched into the air near the Earth's surface and having a horizontal velocity.
- The maximum height to which the skateboarder rises, H, is approximately 0.6 meters above the end of the track.
Reason:
Given parameter are;
Initial velocity of the skateboarder, v₁ = 5.4 m/s
Inclination of the track, above the horizontal, θ = 48°
Height of the end of the elevated track, h ≈ 0.40 m
Path of the skateboarder when she leaves the track = Path of a projectile
Required:
Maximum height H to which she rises above the end of the track.
Solution;
From v² = u² - 2·g·h, at the end of the track where;
h = 0.40 m
u = Initial velocity = 5.4
g = 9.81 m/s²
We have;
v₂² ≈ 5.4² - 2 × 9.81 × 0.40 = 21.312
- The velocity at which she leaves the track, v₂ ≈ √(21.312 m²/s²).
At the maximum height, H, we have;
[tex]\displaystyle v__y[/tex] = 0
Therefore, from [tex]\displaystyle v__y[/tex]² = [tex]\displaystyle u__y[/tex]² - 2·g·H, where;
[tex]\displaystyle u__y[/tex]² = 2·g·H
- [tex]H = \dfrac{u_y^2}{2 \cdot g}[/tex]
Which gives;
- [tex]H = \dfrac{21.312}{2 \times 9.81} \times sin^2(48^{\circ}) \approx 0.6[/tex]
Therefore;
- The maximum height to which she rises above the end of the track, H ≈ 0.6 m.
Learn more about projectile motion here:
https://brainly.com/question/12125940