Respuesta :
Using the normal distribution and the central limit theorem, it is found that:
1. 0.4681 = 46.81% probability that the mean annual return on common stocks over the next 40 years will exceed 10%.
2. 0.0351 = 3.51% probability that the mean return will be less than 5%.
---------------------
In a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
- It measures how many standard deviations the measure is from the mean.
- After finding the z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score, which is the percentile of measure X.
- For the sampling distribution of sample means of size n, by the Central Limit Theorem, the standard deviation is of [tex]s = \frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex].
In this problem:
- Mean of 9.8%, thus [tex]\mu = 9.8[/tex]
- Standard deviation of 16.8%, thus [tex]\sigma = 16.8[/tex]
- 40 years, thus [tex]n = 40, s = \frac{16.8}{\sqrt{40}}[/tex].
Question 1:
The probability is 1 subtracted by the p-value of Z when X = 10, so:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
By the Central Limit Theorem
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{10 - 9.8}{\frac{16.8}{\sqrt{40}}}[/tex]
[tex]Z = 0.08[/tex]
[tex]Z = 0.08[/tex] has a p-value of 0.5319.
1 - 0.5319 = 0.4681.
0.4681 = 46.81% probability that the mean annual return on common stocks over the next 40 years will exceed 10%.
Question 2:
This probability is the p-value of Z when X = 5, thus:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{5 - 9.8}{\frac{16.8}{\sqrt{40}}}[/tex]
[tex]Z = 1.81[/tex]
[tex]Z = 1.81[/tex] has a p-value of 0.9649.
1 - 0.9649 = 0.0351.
0.0351 = 3.51% probability that the mean return will be less than 5%.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/22934264