Respuesta :

Answer:

Below

Explanation:

Here are the values we know :

     Speed of light : 299 792 458 m/s

     Distance from Earth to Jupiter : 634,290,000 km

Step 1. Convert km to m by multiplying it by 1,000

     634,290,000 km x 1,000 = 634290000000 m

Step 2. Use t = d/v to find the time it would take for light to reach jupiter

     t = 634290000000 m / 299 792 458 m/s

     t = 2115.76369943 seconds

Now you can convert this to whatever measure of speed you would like. I'm going to convert this to minutes just because :

     2115.76369943 / 60 = 35.26272832383334 minutes

                                        = 35.263 minutes (rounded to 5 sig figs)

Therefore it takes 35.263 minutes to reach Jupiter at the speed of light

*This is the distance of jupiter as of today, however this distance is always changing*

Hope this helps! Best of luck <3

ACCESS MORE
EDU ACCESS