The velocity of the bus after 6.8 secs later will be ; 16.7 m/s
Given data:
Initial speed = 8 m/s
Increment speed = 1.5 m/s
Total time travelled = 6.8 s
Determine the final velocity after 6.8 secs
After 1 sec : speed = 8 m/s
After 2 secs : speed = 8 + 1.5
After 3 secs : speed = 8 + 1.5 + 1.5
After 4 secs : speed = 8 + 1.5 + 1.5 + 1.5
After 5 secs : speed = 8 + 1.5 + 1.5 + 1.5 + 1.5
After 6 secs : speed = 8 + 1.5 + 1.5 + 1.5 + 1.5 + 1.5 = 15.5 m/s
∴ After 6.8 secs : speed = 15.5 + [ ( 1.5 / 10 ) * 8 ] = 16.7 m/s
Hence we can conclude that the velocity of the bus after 6.8 secs is 16.7m/s
learn more : https://brainly.com/question/13262646