A charge q = 2.4 µC is placed at the point P shown below. What is the force on q (in N)? (Assume the positive direction is to the right. Indicate the direction with the sign of your answer.)

Respuesta :

Answer:

The magnitude of force between two charges q_1\ and\ q_2 separated by a distance r is

F=\frac{k|q_1||q_2|}{r^2}

where k=9×109Nm2/C​​​​​​2

The magnitude of force on charge q=2.7μC=2.7×10-6C by charge 1.5μC=1.5×10-6C which is 2.4+1.2=3.6m away from point P is

F_1=\frac{9\times10^9\times|2.7\times 10^{-6}|\times|1.5\times 10^{-6}|}{3.6^2}

F_1=2.813\times 10^{-3}\ N

The magnitude of force on q by -3.5μC charge which is 1.2m away is

F_2=\ frac {9\times10^9\times|2.7\times 10^{-6}|\times|-3.5\times 10^{-6}|}{1.2^2}

F_2=59.063\times 10^{-3}\ N

We know that like charges repel each other and unlike charges attract each other. q is repelled by 1.5μC and attracted by -3.5μC.

F_1 points to the right it is positive, F_2 points to the left it is negative. The net force on q is

F=+F_1-F_2

F=2.813\times 10^{-3}\ N-59.063\times 10^{-3}\ N

F=-56.25\times10^{-3}\ N

In two significant figures the answer is

F= -0.056  N

Explanation:

The force on q -0.056  N

How to find force?

The magnitude of the force between two charges q_1\ and\ q_2 separated by a distance r is

F=[tex]{k(q_1q_2)}/{r^2}[/tex]

where k= 9×109Nm²/C​​​​​​²

The magnitude of the force on charge q=2.7μC=2.7×10-6C by charge 1.5μC=1.5×10-6C which is 2.4+1.2=3.6m away from point P is

F1= 2.813* [tex]10^{-3}[/tex]

The magnitude of the force on q by -3.5μC charge which is 1.2m away is

F2=59.063* [tex]10^{-3}[/tex]

We know that like charges repel each other and unlike charges attract each other. q is repelled by 1.5μC and attracted by -3.5μC.

F1 points to the right it is positive, and F2 points to the left it is negative. The net force on q is

F = F1 - F2

F=2.813*[tex]10x^{-3}[/tex]N - 59.063*[tex]10^{-3}[/tex] N

F= -56.25[tex]10^{-3}[/tex]N

In two significant figures, the answer is

F = -0.056  N

In physics, a force is an influence that can change the motion of an object. A force can cause an object with mass to change its velocity (e.g. moving from a state of rest), i.e., to accelerate. Force can also be described intuitively as a push or a pull.

Learn more about force here: brainly.com/question/25573309

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico