When TiCl4 (s) reacts with H20 (l), the products TiO2 (s) and HCl (g) are formed. If there is 87.3 g of
titanium (IV) chloride present, with water in excess, how much solid titanium (IV) oxide (in grams)
could theoretically be produced?

Respuesta :

The mass of titanium (IV) oxide produced is 36.7 grams.

Given:

The reaction between titanium (IV) chloride and water.

[tex]TiCl_4(s)+2H_2O(l)\rightarrow TiO_2(s)+4HCl(g)[/tex]

The mass of titanium (IV) chloride is 87.3 g.

To find:

The mass of titanium (IV) oxide produced.

Solution:

The mass of titanium (IV) chloride = 87.3 g.

Moles of titanium (IV) chloride =[tex]\frac{87.3 g}{189.679 g/mol}=0.460 mol[/tex]

[tex]TiCl_4(s)+2H_2O(l)\rightarrow TiO_2(s)+4HCl(g)[/tex]

According to reaction, 1 mole of titanium (IV) chloride gives 1 mole of titanium (IV) oxide, then 0.460 moles of titanium (IV) chloride will give:

[tex]=\frac{1}{1}\times 0.460 mol=0.460\text{ mol of }TiO_2[/tex]

Mass of 0.460 moles of  titanium (IV) oxide:

[tex]= 0.460mol\times 79.866 g/mol =36.7 g[/tex]

The mass of titanium (IV) oxide produced is 36.7 grams.

Learn more about the unitary method here:

brainly.com/question/2499283?referrer=searchResults

brainly.com/question/2500793?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS