Iridium reacts with fluorine to form a yellow solid Y with the percentage composition by
mass: Ir, 62.75%; F, 37.25%.

The empirical formula of Y can be calculated from this information.

Calculate the empirical formula of Y.

Respuesta :

The empirical formula of the compound  Y is IrF₆

From the question given above, the following data were obtained:

Iridium (Ir) = 62.75%

Fluorine (F) = 37.25%

Empirical formula =?

The empirical formula of the compound Y can be obtained as follow:

Ir = 62.75%

F = 37.25%

Divide by their molar mass

Ir = 62.75 / 192 = 0.3268

F = 37.25 / 19 = 1.9605

Divide by the smallest

Ir = 0.3268 / 0.3268 = 1

F = 1.9605 / 0.3268 = 6

Therefore, the empirical formula of the compound Y is IrF₆

Learn more: https://brainly.com/question/17878208

ACCESS MORE
EDU ACCESS