Respuesta :

Answer:

2.64 grams

Explanation:

Concentration = moles / volume of solution

So

moles = concentration (moles/liter)  X  volume of solution (liters)

30mL = 0.030 L

moles = 2.2 (moles/liter)   X   0.030 (liter)   notice the liters cancel out

moles = 0.066 moles

Mass of sodium hydroxide is 40 grams/mole

grams of NaOH = 0.066 moles x  40 grams/mole  (the moles cancel out)

grams of NaOH = 2.64 grams

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico