A shirt was originally priced at $40. The store is having a 25% off sale. How much will you pay for the shirt after the discount (not including tax)? Round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Original price          $40

discount 0.25(40) = $10

Sale price 40 - 10 = $30

Answer:

25% of $40

= 10/100 * 40

= $4

$40 - $4

= $36

Hope this helps.

:-)

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS