Respuesta :

The ball that correctly relates the kinetic energy of a ball is;  Ball C

The kinetic energy of an object is the energy generated by an object in motion ( i.e. object whose speed is greater than zero )

and the formula for Kinetic energy = 1/2 mv^2 .

Ball B :

mass = 4kg , speed = 8 m/s . kinetic energy = 130 J

K.E = 1/2 ( 4 * 8^2 )

      = 128 J   ( 130 J ≠ 128 J ) ( does not correctly relate the kinetic energy

Ball C :

mass = 5 kg, speed = 8 m/s , kinetic energy = 160 J

K.E = [tex]1/2*[/tex] [tex]( 5 * 8^2 )[/tex]

      = 160 J  ( 160 J = 160 J )  ( correctly relates the kinetic energy )

Hence we can conclude that The ball that correctly relates the kinetic energy of a ball is;  Ball C.

Learn more : https://brainly.com/question/12337396

Answer:

b=c or b,c

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico