The force of friction acting on you as you slide is = 617.5 N
Given data :
Normal force = 950 N
Co-efficient of kinetic friction = 0.65
Determine force acting on you as you slide
Force acting on you = Normal force * coefficient of kinetic friction
= 950 * 0.65
= 617.5 N
Hence we can conclude that the force of friction acting on you as you slide is = 617.5 N
Learn more : https://brainly.com/question/13923375