Respuesta :

Answer:

B. 4

Step-by-step explanation:

First, make the equation. We will use H as a variable (An unknown number, represented with a letter.) to represent how many hours he has to work, so that will be the solution.

12 +7.5H = 42

First, subtract 12 from both sides to isolate the variable.

12 +7.5H = 42

-12             -12

7.5H = 30.

Next, divide both sides by the coefficient (Number next to the variable.).

7.5H = 30

/7.5      /7.5

H = 4

He has to work 4 hours to make $42. Check your solution by putting it back in the original equation.

12 + 7.5(4) = 42

7.5*4 = 30.

12+30 = 42.

This is how we know the answer is correct.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico