Respuesta :
For the stone that is dropped from a cliff and hits the ground 3.5 seconds later and for the second thrown rock that lands 24.5 meters from the base of the cliff, we have:
a. The height of the cliff is 60.09 m.
b. The initial velocity of the thrown rock is 7 m/s.
a. The height of the cliff can be calculated with the following equation:
[tex] y_{f} = y_{i} + v_{i_{y}}t - \frac{1}{2}gt^{2} [/tex] (1)
Where:
[tex] y_{f} [/tex]: is the final height = 0 (when the stone reaches the ground)
[tex] y_{i} [/tex]: is the initial height =?
[tex] v_{i_{y}}[/tex]: is the initial velocity in the y-direction = 0 (the rock is dropped)
t: is the time = 3.5 s
g: is the acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Hence, the height of the cliff is:
[tex] 0 = y_{i} - \frac{1}{2}9.81 m/s^{2}*(3.5 s)^{2} [/tex]
[tex] y_{i} = 60.09 m [/tex]
Therefore, the height of the cliff is 60.09 m.
b. The initial velocity of the thrown rock can be calculated as follows:
[tex] v_{i_{x}} = \frac{x}{t} [/tex] (2)
Where:
[tex] v_{i_{x}}[/tex]: is the initial velocity in the x-direction =?
x: is the distance = 24.5 m
Hence, the initial velocity is:
[tex] v_{i_{x}} = \frac{x}{t} = \frac{24.5 m}{3.5 s} = 7 m/s [/tex]
You can find another example here https://brainly.com/question/2140815?referrer=searchResults
I hope it helps you!
