The bond energy of each carbon-oxygen bond in carbon dioxide is 368 kJ.
The correct equation of the reaction is;
2CO(g) + O2(g) -----> 2CO2 (g)
Note that in one molecule of CO2, there are four C - O bonds. If we have four C - O bonds, the bond energy of the molecule given is the sum of the energies of these four C- O bonds.
So, let the energy of each C - O bond be x
1,472 kJ = 4x
x = 1,472 kJ/4
= 368 kJ
Learn more: https://brainly.com/question/17514510