Respuesta :

  • Mass=40000kg
  • Density=790kg/m^3

[tex]\\ \sf\longmapsto Density=\dfrac{Mass}{Volume}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Volume=\dfrac{Mass}{Density}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Volume=\dfrac{40000}{790}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Volume=50.6m^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico