Respuesta :

  • Force=750N
  • Time=0.5s

[tex]\\ \sf\longmapsto Impulse\:of\:Force=Force\times Time[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Impulse\:of\:Force=750(0.5)=375N.s[/tex]

  • Option C

ACCESS MORE
EDU ACCESS