Please help!! Also please explain how you got your answer. A bus began a trip at 8:45 A.M. and arrived at its destination at 12:05 P.M. If the trip was 200 miles long, what was the average speed of the bus for the trip

Respuesta :

Answer:  60 mph

This is equivalent to 1 mile per minute.

=============================================================

Explanation:

First we need to figure out how long the bus had been driving.

  • The gap from 8:45 AM to 9:00 AM is 15 minutes.
  • The gap from 9:00 AM to 12:00 PM is 3 hours (since 12-9 = 3) which converts to 3*60 = 180 minutes. In other words, 3 hours = 180 minutes.
  • The gap from 12:00 PM to 12:05 PM is 5 minutes.

Add up those gap durations to get: 15+180+5 = 200

The entire duration is 200 minutes.

The entire distance is 200 miles.

So this means the speed is

distance/time = (200 miles)/(200 minutes) = 1 mile per minute.

This converts to 60 mph when you multiply by 60. This is because there are 60 minutes in an hour. It will depend on which you find more intuitive (whether you prefer the mile per minute, or mph measure). I have a feeling your teacher may want the mph.

ACCESS MORE
EDU ACCESS