Respuesta :

Answer:

[tex]\boxed {\boxed {\sf 160 \ Newtons}}[/tex]

Explanation:

We are asked to calculate the force needed to accelerate a 40 kilogram mass by 4 meters per second per second.

According to Newton's Second Law of Motion, force is the product of mass and acceleration.  Therefore, the formula is:

[tex]F= m \times a[/tex]

The mass is 40 kilograms and the acceleration is 4 meters per second squared. Substitute these values into the formula.

  • m= 40 kg
  • a= 4 m/s²

[tex]F= 40 \ kg * 4 \ m/s^2[/tex]

Multiply.

[tex]F= 160 \ kg*m/s^2[/tex]

Convert the units. 1 kilogram meter per second squared is equal to 1 Newton. Our answer of 160 kilogram meters per second square is equal to 160 Newtons.

[tex]F= 160 \ N[/tex]

A force of 160 Newtons is required.

ACCESS MORE
EDU ACCESS