Respuesta :

Answer:

The tangent of 40 degrees = BC / AC

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

a

[tex] \cos(40) = \frac{3.24}{x} \\ x = \frac{3.24}{ \cos(40) } = 4.229 = 4.23 m[/tex]

b)

\tan(40) = \frac{y}{3.24} \\ y = 3.24 \times \tan(40) = 2.7186 m

= 2.72 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS