Millicent earned $435 last year in interest. If $3000 was invested at a certain rate of return and $4500 was invested in a fund with a rate that was 2% lower, find the two rates of interest and show your work.

Respuesta :

Answer:

5%

Step-by-step explanation:

The computation of the two rates of interest is shown below;

The interest  rate for $3,000 be x%

And, for $4,500 the interest rate is (x -2%)

The total interest earned is

= x% of $4,500 + (x - 2)% of $4,500

So, the two rates of interest is

x% of $4,500 + (x - 2)% of $4,500 = $435

30x + 45(x - 2) = $435

30x + 45x - 90 = $43

75x = $25

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico