Respuesta :

Divide the total price by the quantity to see which one has the lower unit price:

1.65 / 8 = 0.20625

1.25 / 6 = 0.20833

0.20625 is smaller than 0.20833 so the 8 apples of 1.65 is the better buy.

ACCESS MORE
EDU ACCESS